środa, 15 maja 2013

Rzodkiewka ogrodowa




RZODKIEWKA OGRODOWA
Raphanus sativus L
Uprawiana we wszystkich krajach jako roślina spożywcza i przyprawowa. U nas używana do sałatek. Ma mnóstwo entuzjastów na całym świecie. Jej właściwości korzystne dla zdrowia znane są od tysięcy lat. Wiedziano o tym w Chinach, Egipcie, Grecji.


Stwierdzono że poprawia wzrok, usprawnia intelekt, poprawia pamięć, uzdrawia cały organizm.
Nauka dopiero w ostatnich dziesięcioleciach rozpoznała procesy występujące w przemianie materii po zjedzeniu rzodkiewki, a w szczególności zdolność stwarzania w organizmie przewagi jonizacji ujemnej, przyczyniającej się do normalnego przebiegu procesów oddychania, ukrwienia, remineralizacji, aktywizacji, metabolizmu, po spożyciu enzymów, witamin, pierwiastków makro-, mikro- i śladowych.
Wielu specjalistów z dziedziny fitoterapii zaleca chorym na nowotwory spożywanie między innymi rzodkwi na surowo wraz z gotowanymi liśćmi. Pośród 12 pierwiastków, jakie zawiera rzodkiewka, ważny jest zestaw: Fe + Cu + Mn, który poprawia ukrwienie.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Rzodkiewka ma właściwości antybiotyczne, działa bakteriostatycznie, grzybobójczo, drenuje nerki i wątrobę, pobudza łaknienie i trawienie, poprawia ukrwienie organizmu, porost włosów, działa przeciwbólowe, przeciwkrzywicznie, przeciwszkorbutowo, wykrztuśnie, żółciotwórczo i żółciopędnie.
WSKAZANIA LECZNICZE
Spożywanie rzodkiewki zaleca się przy anemii, artretyzmie, astmie, braku łaknienia, demineralizacji organizmu, dolegliwościach oskrzelowych i wątrobowych, kamieniach nerkowych i żółciowych, krzywicy, nadfermentacji jelitowej, reumatyzmie, szkorbucie, wypadaniu włosów, zmarszczkach.
SPOSÓB UŻYCIA
Jako produkt spożywczy. Stosować przepisy kulinarne podane w książkach kucharskich. Wykorzystywać liście rzodkiewek, które działają jako afrodyzjaki i odmładzające. Zjadać więc rzodkiewki z „serduszkiem”. Młode listki rzodkiewek dodawać do sałatek i zup.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz