środa, 25 grudnia 2013

sobota, 21 grudnia 2013

Hiszpański- kolejne idiomy


zaczerwienić się jak burak
ponerse (colorado) como un tomate
zamęczać gadaniem (próbować przekonać kogoś)
comerle el coco a alguien
zamknąć się w swej skorupie
meterse en su caparazón
zaślepiony gniewem
ciego de ira
zawracać głowę (potocznie)
dar la lata
zawsze robi to, na co ma ochotę
siempre hace su santa voluntad
złamać komuś serce
partirle el corazón a alguien
zostawić kogoś na lodzie
dejar plantado a alguien
żyć jak pies z kotem
vivir como perros y gatos
żywy portret ojca [wykapany ojciec]
es el vivo retrato de su padre


piątek, 20 grudnia 2013

Listopad 2013 roku najcieplejszy w historii meteorologii

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) poinformowała, że ubiegły miesiąc był najcieplejszym listopadem od 1880 roku, kiedy to dokonywane są szczegółowe pomiary temperatur. NOAA doszła do takiego wniosków po uśrednieniu globalnych pomiarów temperatury nad lądami i wodami.

Średnia temperatura dla listopada była o 0,78 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia dla całego XX wieku, która wynosi 12,9 stopnia. Temperatura nad lądem była o 1,43 stopnia wyższa od średniej wynoszącej 5,9 stopnia, a nad oceanami o 0,54 stopnia Celsjusza wyższa od średniej wynoszącej 15,8 stopnia. Był to już 37. kolejny listopad, w którym temperatura była wyższa niż średnia XX-wieczna.

czwartek, 19 grudnia 2013

Cyberprzestępcy i problematyczne bezpłatne aplikacje

Niejednokrotnie słyszeliśmy, że Android jest atakowany przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują znajdujące się w nim dziury. Nie powinno to dziwić - przestępcy chętnie korzystają z olbrzymiej popularności Androida, a sytuacji z pewnością nie poprawia fakt, że Google dość luźno kontroluje aplikacje trafiające do Android Market.

Jednak z badań przeprowadzonych przez naukowców z North Carolina State University wynika, że poważnym problemem związanym z bezpieczeństwem Androida nie jest ani luźna kontrola Google'a, ani postępowanie użytkowników, a działania producentów telefonów, którzy - by odróżnić się od konkurencji - preinstalują na swoich urządzeniach olbrzymią liczbę bezpłatnych aplikacji. Jednak ma to swoją cenę. Aplikacje te są często pełne błędów, a producenci nie kwapią się ani z ich łataniem, ani z publikacją aktualizacji.

Bliżej leku na HIV?

Naukowcy stworzyli enzym, który potrafi odwrócić proces zarażenia wirusem HIV. W przyszłości na bazie tego lub podobnego enzymu może powstać lekarstwo na HIV, które będzie wycinało DNA wirusa z zarażonych komórek. Podczas laboratoryjnych testów na ludzkich komórkach zmutowany enzym, tre rekombinaza, wyciął DNA wirusa z chromosomów komórek.

Uczeni z Instytutu Maxa Plancka i Uniwersytetu w Hamburgu rozpoczęli swoje eksperymenty z enzymem Cre rekombinazy. Poddali go odpowiednim mutacjom, w wyniku którego otrzymali enzym Tre, a ten z kolei w ciągu trzech miesięcy usunął z kolonii ludzkich komórek wszystkie fragmenty HIV.

poniedziałek, 16 grudnia 2013

Pięć powodów, dla których warto jeść pomidory

O tym, że pomidory są smaczne, zwłaszcza o tej porze roku wiedzą wszyscy. Ale Agnieszka Ślusarska-Staniszewska, dietetyczka z poradni 4Line wie dlaczego wszyscy powinni jeść te soczyste warzywa ze względu na ich prozdrowotne właściwości! 
1. Pomidory zawierają likopen – czyli substancję zwalczającą wolne rodniki. Likopen poprzez oddanie swojego elektronu neutralizuje wolne rodniki uszkadzające DNA, tym samym zapobiega chorobom nowotworowym oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób krążenia i cukrzycy typu 2 oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Najlepsze źródła likopenu to: sos pomidorowy, ketchup, zupa pomidorowa, przecier pomidorowy, koncentrat, pomidory w słoikach, sok pomidorowy.

2. Pomidory są zasobne w kwas chlorogenowy i kwas p-kumarynowy czyli związki hamujące powstawanie rakotwórczych nitrozamin.

3. Pomidory są bogate w potas który pozytywnie wpływa na regulację ciśnienia tętniczego, gospodarki wodnej organizmu oraz poprawia funkcjonowanie mózgu.

niedziela, 15 grudnia 2013

Mięta pieprzowa - właściwości

Mięta pieprzowa to obok rumianku pospolitego, najpopularniejsze zioło w domowych apteczkach. Mięta pieprzowa jest nie tylko popularna, powszechna, ale i wielozadaniowa. Przeczytaj więcej na temat jej właściwości.

Małe zielone miętowe listki zawierają w sobie bogactwo aromatycznych i pożytecznych składników, takich jak: olejek lotny (mentol, mentofuran, menton, octan mentolu, walerianian mentolu, felandren, pinen, cyneol, piperyton, tymol, karwakrol, seskwiterpeny, jasmon, garbniki (6-12%), flawonoidy), kwas askorbinowy, karoten, rutyna, apigenina, betaina, kwas oleanowy i ursulowy. Zawiera także witaminę C i A oraz żelazo, wapń, potas, magnez.

sobota, 14 grudnia 2013

Naturalne metody pielęgnacji roślin doniczkowych


Rośliny doniczkowe w domu, na balkonie, tarasie czy wystawione do ogrodu wymagają szczególnej pielęgnacji i nawożenia, bo w doniczce mieści się niewielka ilość ziemi, więc nawet gdyby była bardzo żyzna, to zapewnia roślinie składniki pokarmowe tylko przez pewien czas a potem trzeba je systematycznie uzupełniać.

 W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można nabyć wiele rodzajów gotowych nawozów i preparatów ochrony roślin, ale można też spróbować dokarmiać i pielęgnować je sprawdzonymi, domowymi sposobami. Zanim więc sięgniemy po chemiczne środki wypróbujmy metody naturalne - są one zdrowsze dla roślin i dla nas. Co prawda na efekty będzie trzeba nieco dłużej czekać niż przy zastosowaniu gotowych preparatów ale za to unikniemy chemii. Można też stosować równocześnie nawozy gotowe jak i naturalne środki domowe a wtedy na pewno rośliny doniczkowe nabiorą dobrej kondycji, będą też wolne od chorób i szkodników.

Domowe recepty na poprawienie kondycji roślin doniczkowych :


Woda mineralna
Zawarty w wodzie mineralnej dwutlenek węgla rozpuszcza wapno i zapobiega tworzeniu się białego osadu na doniczkach i powierzchni ziemi. Woda mineralna jest bogata w związki mineralne, które posłużą roślinom.

Fusy z kawy i herbaty

Jak umyć warzywa i owoce z pestycydów

Ponieważ większość warzyw i owoców dostępnych w masowej sprzedaży pochodzi z upraw gdzie stosuje się pestycydy, musimy pamiętać o dokładnym zmyciu z nich tych szkodliwych dla zdrowia chemikaliów. Niestety sama woda nie wystarczy. 
 
Pestycydy stosowane w uprawach przemysłowych mają skład opracowany tak, aby nie zmywał ich deszcz. Dlatego nie da się ich usunąć przy pomocy wody. Udaje się je rozpuścić i zmyć wyłącznie w wodzie o odczynie alkalicznym. Dlatego myjąc warzywa i owoce należy najpierw wypłukać je w wodzie zakwaszonej octem spirytusowym lub jabłkowym (ok. 100 ml na litr wody), która usunie groźne bakterie chorobotwórcze takie jak salmonella, e.coli czy listeria a następnie zamoczyć na 2 minuty w wodzie o odczynia alkalicznym czyli wymieszanej z sodą oczyszczoną w proporcji 1 łyżka sody na litr wody i rozpuścić pestycydy. Na koniec trzeba opłukać warzywa i owoce pod bieżącą wodą. Osuszone przechowujemy w lodówce.


www.smakzycia.pl

33 sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to powszechnie występująca choroba, z którą zwykle nie fatygujemy się do lekarza. Mimo wszystko jego objawy mogą być uciążliwe i stwarzać nam znaczny dyskomfort. Z tego powodu warto znać sposoby radzenia sobie z nim, zarówno farmakologiczne jak i te domowe pochodzące jeszcze od naszych babć.

Do domowych sposobów na leczenie przeziębienia należą:

 

1. Płukanie gardła mieszankami ziołowymi lub sodą – gardło należy płukać kilka razy dziennie; roztwory przygotowane z rumianku, nagietka lub szałwi mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze; szybko łagodzą najdotkliwszy ból i zmniejszają przekrwienie śluzówek.

2. Ciepłe okłady z liści kapusty – w kapuście zawarte są związki siarki oraz sól potasowa, które łagodzą stany zapalne. Liście kapusty należy zanurzyć w gorącej wodzie, następnie wyjąć, rozbić tłuczkiem, obłożyć nimi szyje i owinąć szalikiem, po czym pozostawić na około 20 minut. Wszelkiego rodzaju ciepłe okłady gardła z pewnością przyniosą ulgę w bólu. Można np. zagotować torebkę ryżu, lekko ją przestudzić, po czym przyłożyć do gardła i owinąć szalikiem i pozostawić do ostygnięcia.

Angielski ;)


czwartek, 12 grudnia 2013

Szkodliwe związki- uwalniane podczas palenia jednego papierosa

Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze.
Podczas palenia jednego papierosa uwalnia się m.in.:

1. Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca.
2. Tlenek węgla (czad) - blokuje hemoglobinę - barwnik krwi, który jest transporterem gazów w ustroju ludzkim i tworzy z nią nieodwracalny związek chemiczny - karboksyhemoglobinę. CO utrudnia dopływ tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego, doprowadzając do jego zawału, choroby niedokrwiennej serca, do miażdżycy naczyń tętniczych i nadciśnienia.

3. Dwutlenek azotu - jest trującym gazem, który po dostaniu się do płuc uszkadza błony wyściełające drogi oddechowe.
4. Cyjanowodór - hitlerowcy wpuszczali do komór gazowych.           

wtorek, 10 grudnia 2013

Think before you speak-powiedzenia



Zaskakujące sposoby wykorzystania soli

Classy
Sól od dawien dawna miała wręcz mityczne znaczenie. W starożytności była tak cenna, że składano ją bogom jako ofiarę. Później stosowano ją jako środek płatniczy (rzymscy żołnierze często dostawali żołd w postaci soli), w średniowieczu to ona wyznaczała szlaki handlowe. W tamtych czasach często nazywano ją „białym złotem”. Dziś białe złoto jest dla nas czymś zupełnie innym (wystarczy wybrać się po nie do jubilera), a sól spowszedniała nam na tyle, że używamy jej tylko do solenia i konserwowania potraw. Istnieje jednak wiele zaskakujących sposobów wykorzystania tego surowca. Kilkanaście z nich poznasz poniżej.

  •  Sól to doskonały środek złuszczający i usuwający brzydki zapach

sobota, 7 grudnia 2013

Jak połączyć kilka zdjęć w jedno?

Classy- the Art of Fashion
Opcja połączenia kilku zdjęć w jedno jest coraz częściej wykorzystywana. Służy ona przy montowaniu różnego rodzaju fotomontaży. Dzięki tej opcji można stworzyć interesujący kolaż, czy nawet tapetę na pulpit złożoną z kilku zdjęć. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj.
1
Takie zadanie to nic trudnego. Istnieje wiele programów służących do wykonania takiej pracy. Dzisiaj przedstawię sposób wykonania tego zadania na przykładzie dwóch wiodących programów graficznych - Photoshop, oraz programu graficznego wypromowanego przez markę Google - jest to program Picasa. O ile program Photoshop jest zwrócony głównie ku użytkownikom zaawansowanym, to program Picasa jest bardzo łatwy i przyjazny w obsłudze.

czwartek, 5 grudnia 2013

Idiomy hiszpańskie- zwierzęta


tener una memoria de elefante - mieć doskonałą pamięć
somos cuatro gatos - jest nas niewielu
como un león - jak lew, odważnie
ser una jirafa - być wysokim jak żyrafa
sentirse como pez en el agua - czuć się jak ryba w wodzie
un pez gordo - gruba ryba
estar pez - być ignorantem, nic nie wiedzieć/umieć
ser una tortuga - być wolnym jak żółw
ser una hormiga - być pracowitym jak mrówka
comer como un cerdo - jeść jak świnia
hace un tiempo de perros - jest kiepska pogoda
lágrimas de cocodrilo - krokodyle łzy
oveja negra - czarna owca
acostarse con las gallinas - chodzić spać z kurami
ser un gallina - być tchórzem

Uwaga na metanol w płynie do spryskiwaczy






PPIS w Kozienicach przestrzega przed produktami powstającymi na bazie alkoholu metylowego.
Chodzi m.in. o płyny do spryskiwaczy, do których dodawana jest ta szkodliwa dla zdrowia substancja - apelujemy do kierowców, by czytali informacje o składzie zawartym na etykiecie produktu.
Metanol może być niebezpieczny nie tylko po spożyciu, ale np. poprzez kontakt ze skórą lub podczas inhalacji – wystarczy kilkugodzinna jazda samochodem przy regularnym spryskiwaniu szyb i włączonym nadmuchu. 
Z obserwacji, które przeprowadził Instytut Transportu Samochodowego, wynika, że stosowanie płynu z metanolem (stężenie większe niż 3 proc.) podczas jazdy samochodem może powodować, że stężenie alkoholu w kabinie waha się od 100 do 350 mg/m3. Czyli może przekraczać nawet trzykrotnie dopuszczalne normy (rozporządzenie Ministra Pracy z 2002 roku). Rozporządzenie określa bowiem maksymalne stężenie w miejscu pracy na poziomie 100 mg/m3.
Zgodnie z przepisami to producenci i dystrybutorzy mają obowiązek odpowiedniego oznakowania produktów.
- Każdy produkt z metanolem powyżej 3 proc. ma odpowiednie ikony pokazujące, jak jest szkodliwy. Dodatkowo, produkt powinien mieć odpowiednią nakrętkę uniemożliwiającą łatwe odkręcenie produktu.