- Czy wiesz, że powietrze w 60% domostw i biur stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia? Jak temu zaradzić? Jakie rośliny doniczkowe najlepiej spełniają rolę rewitalizacji powietrza?
-
Według Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) powietrze w pomieszczeniach jest od 3 do 7 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Dodatkowo EPA zalicza zanieczyszczenie powietrza wewnątrz pomieszczeń jako jeden z pięciu największych zagrożeń dla zdrowia publicznego. Lampka alarmowa zapala się, jak zwrócimy uwagę na to, że ludzie ze środowisk miejskich spędzają ponad 90% czasu w pomieszczeniach, co ma ogromny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.
Rys historyczny badań
Zakrojone na szeroką skalę badania NASA nad zapewnieniem astronautom możliwie najlepszych warunków w pozaziemskich bazach w kosmosie zaowocowały istotnymi wnioskami dla całej populacji naszego globu.Projekt ten realizowany był w latach 70. poprzedniego wieku i miał na celu odkrycie skutecznego sposobu oczyszczania i rewitalizacji powietrza. Kluczem były rośliny, które zostały poddane różnym badaniom w kontekście ich zdolności do uwalniania tlenu, pochłaniania dwutlenku węgla, usuwaniu zanieczyszczeń i lotnych związków organicznych (LZO) w pomieszczeniach.
Pierwszym krokiem było poznanie wszystkich lotnych związków organicznych (LZO), które znajdowały się w powietrzu wewnątrz laboratorium stacji kosmicznej Skylab. Zidentyfikowano aż 107 takich związków, które w większości były wydzielane w określonym stężeniu przez elementy syntetyczne, które użyto do budowy Skylabu. Zaliczono do nich m.in. formaldehyd, benzen czy trójchloroetylen, a więc związki, które mają charakter drażniący i są potencjalnie rakotwórcze.
Przykłady LZO i ich występowanie w pomieszczeniach
- aceton - farby, pokrycia ochronne, zmywacze, materiały wykończeniowe i uszczelnienia;
- węglowodory alifatyczne alifatyczne (dekan, oktan, heksan) - farby, kleje, procesy spalania, składniki uszczelniaczy, fotokopiarki, benzyna, dywany, linoleum;
- węglowodory aromatyczne (toluen, ksylen, benzen) - procesy spalania, kleje, farby, benzyna, linoleum, tynki, masy gipsowe;
- związki zawierające chlor (dichlorometan, chlorek metylu, trichloroetan) - tapicerowanie, środki do czyszczenia dywanów, lakiery, zmywacze, rozpuszczalniki, korektory;
- octan n-butylu - pokrycia dźwiękochłonne, linoleum, uszczelnienia;
- dichlorobenzen - środki przeciw molom, odświeżacze powietrza, dywany;
- 4-fenylocykloheksen (4-PC) - farby, dywany;
- terpeny - nabłyszczacze, środki czystości, dezodoranty, zmiękczacze, papierosy;
- formaldehyd - meble z płyt wiórowych, żywice syntetyczne, włókna chemiczne, barwniki.
Syndrom chorego budynku
Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby, pleśnie), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu). Już w 1984 Światowa Organizacja Zdrowia informowała, iż syndrom SBS występuje aż w 30% nowych i odnawianych budynków na świecie. Do objawów SBS należą m.in.:- bóle i zawroty głowy,
- omdlenia,
- podrażnienie oczu i gardła,
- mdłości,
- astma,
- alergie,
- objawy przemęczenia,
- zmęczenie,
- podrażnienie błon śluzowych i zatok,
- utrudnione oddychanie.
Osoba wchodząca do nowo wybudowanego budynku odczuwała pieczenie oczu i trudności z oddychaniem, a więc dwa z najczęstszych objawów syndromu chorego budynku. Gdy wprowadzono rośliny doniczkowe analiza jakości powietrza wskazała, że większość lotnych związków organicznych została usunięta, a objawy zniknęły.
Top 10 najlepszych roślin doniczkowych do Twojego domu czy biura
Spośród 50 opisanych przez Wolvertona roślin przedstawiamy 10, które najlepiej radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. W nawiasach podano ich nazwy botaniczne oraz ocenę ich skuteczności w skali od 1-10.- Areka (Chrysalidodocarpus lutescans, 8,5)
- Rapis (Rhapis exelsa, 8,5)
- Chamedora (Chamaedora seifrizii, 8,4)
- Fikus figowiec (Ficus robusta, 8,0)
- Dracena deremeńska (Dracaena deremensis Janet Craig, 7,8)
- Bluszcz pospolity (Hedera helix, 7,8)
- Daktylowiec niski (Phoenix roebelinii, 7,8)
- Fikus Alii (Ficus macleilandii ‘Alii’, 7,7)
- Nefrolepis wyniosły, Bostoniensis (Nephrolepis exaltata “Bostoniensis”, (7,5)
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum, 7,5)
B.C. Wolverton, How to Grow Fresh Air: 50 Houseplants that Purify Your Home or Office oraz NASA, Plants Clean Air and Water for Indoor Environments.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz