wtorek, 2 lipca 2013

Skrzyp polny- właściwości lecznicze



SKRZYP POLNY

Equisetum arvense L.
Skrzyp polny, powszechny w strefie umiarkowanej chwast rosnący na podłożu kwaśnym (nie występuje na glebach z dodatkiem wapna) - jest znanym od stuleci środkiem leczniczym. Rodzina skrzypowatych liczy 24 gatunki. Zastosowanie w medycynie znajduje tylko skrzyp polny, a ściślej - zbierane od końca maja do września - tzw. rośliny płonne, podobne do małych, wiotkich choinek. Wczesną wiosną skrzyp wypuszcza soczysty, czerwony lub żółtobrunatny pęd zarodnikowy, który po wysianiu zarodników zasycha i ginie, a wyrastają, niekiedy całymi łanami, owe rośliny płonne - choinki, będące cennym surowcem leczniczym.
Nowoczesna fitoterapia, w następstwie badań i analiz, potwierdza lecznicze właściwości skrzypu i jego wysoką skuteczność. Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy leczniczej stawia skrzyp na pierwszym miejscu pośród dwudziestu roślin obdarzonych nadzwyczajnymi właściwościami.

Tabela ta przedstawia się następująco:
1.         Skrzyp polny. Leczy wrzody nowotworowe, oczy, wzmacnia włosowate naczynia krwionośne (kapilary), działa przeciwkrwotocznie.
2.         Nagietek. Hamuje wzrost nowotworów poprzez zdolność wiązania związków toksycznych powstałych w wyniku wadliwej przemiany materii, gdy nie są przestrzegane prawidłowe zestawy produktów spożywczych. Działa bakteriobójczo, antybiotycznie podobnie jak penicylina. Wzmacnia siły obronne organizmu.
3.         Pokrzywa. Obdarzona wszechstronnymi właściwościami leczniczymi, działa m.in. antybiotycznie, przeciwnowotworowo, insulinopodobnie, zwiększa ilość hemoglobiny, leczy choroby popromienne, odmładza, wzmacnia cebulki włosowe, wpływa na wzrost poprzez działanie hormonów roślinnych, a w tym sekretyny.
255


4.         Mniszek lekarski. Leczy anemię złośliwą, choroby układu krwiotwórczego, w tym białaczkę.
5.         Tymianek. Działa odkażająco i wykrztuśnie.
6.         Tatarak. Pobudza krążenie krwi, działa bakteriobójczo, odwykowo u palaczy tytoniu, leczy wzrok, wzmacnia cebulki włosowe.
7.         Czarna jagoda. Działa przeciwnowotworowo, odmładza, oczyszcza organizm z toksyn, jest lekiem na cukrzycę i biegunki bakteryjne, działa antybiotycznie.
8.         Bukwica.
9.         Rzepik.
10.     Arcydzięgiel.
11.     Świetlik.
12.     Jaskółcze ziele.
13.     Łopian.
14.     Ruta.
15.     Pietrasznik plamisty.
16.     Jałowiec.
17.     Czerwona koniczyna.
18.     Huba brzozowa.
19.     Huba modrzewiowa.
20.     Kora dębowa.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Skrzyp ma właściwości moczopędne (co ma znaczenie przy stanach zapalnych dróg moczowych, przy chorobach serca, wątroby i kamicy nerkowej), remineralizujące i antydegenerujące (korzystnie działa na stan naczyń krwionośnych narządów wewnętrznych, skóry, włosów, paznokci kości), ściągające i hemostatyczne, hamuje wszelkie krwawienie, hemopoetyczne (krwiotwórcze; pobudza powstawanie czerwonych krwinek i hemoglobiny, sprzyja normalnej miesiączce), gojące. Świeże ziele jest bardziej aktywne i pobudza przemianę materii.
WSKAZANIA LECZNICZE
Na użytek wewnętrzny
Skąpomocz, puchlina wodna, zapalenie pęcherza moczowego, infekcje nerkowe, białkomocz, dna, krwotok, krwioplucie, wymioty krwawe, krwiomocz, krwawienia z nosa, krwotok maciczny, biegunka bakteryjna, utrata soli mineralnych (np. odwapnienie), dolegliwości płucne i w początkowych stadiach gruźlicy, krzywica, tężyczka, astenia, (ogólna słabość), złamania, uszkodzenia i rany kostne, niewydolność miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca (stwardnienie tętnic), choroby zwyrodnieniowe stawów (artroza), nerwowość, stany nowotworowe, wypadanie włosów (łysienie), padaczka (dawać drobno pokrojone suszone ziele skrzypu), nadto jako środek poprawiający elastyczność i odporność naskórka tkanki łącznej i błon śluzowych, także produkt regulujący przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, utrudniający zarazem odkładanie się w nich tłuszczów. Skrzyp poprawia aktywność hormonalną u ludzi starszych i jest skutecznym specyfikiem na skórę dla osób w podeszłym wieku o obniżonej ilości krzemu.
 
Na użytek zewnętrzny
Rany, owrzodzenia nóg, nowotwór owrzodzony, afty (płukanie jamy ustnej przy stanach zapalnych), przemywanie ciężko gojących się ran i przy odmrozinach. Pomaga w konsolidacji złamań kostnych, gdyż sprzyja przyswajaniu fosforu, który jest czynnikiem remineralizującym.
Rozpuszczona w wodzie krzemionka jest łatwo wchłaniana przez przewód pokarmowy i wydalana głównie z kałem, w mniejszym stopniu z moczem, w którym spełnia rolę jednego z ochronnych koloidów przeciwdziałających krystalizacji składników mineralnych w przewodach moczowych.
W homeopatii stosuje się olejek ze świeżego skrzypu zebranego późnym latem. Skrzyp błotny jest zakazany do stosowania. Świeży olejek ze skrzypu polnego zawiera kwas linowy, linooleinowy, oleinowy, stearynowy. Świeże ziele zawiera 200 do 260 mg wit. C/kg. Roślina wysuszona (chronić przed światłem) daje 14 proc. popiołu, w tym 6,4 krzemu, co klasyfikuje skrzyp do ziół bogatych w ten pierwiastek.
SPOSÓB UŻYCIA
Na użytek wewnętrzny
Świeży sok. Stosować dziennie 2-3 łyżeczki.
Wywar. Ze świeżej rośliny: 50-100 g na litr wody, gotować 30 min. na wolnym ogniu; z rośliny suchej; 10-20 g na litr wody. Dla dzieci stosować 1-2 łyżeczki dziennie, dla dorosłych 260 g dziennie.
Proszek. Stosować 1-2 g w płatkach aptecznych 2 razy dziennie przed posiłkiem lub po posiłku.
Wyciąg płynny. Stosować 2-5 g dziennie przy chorych nerkach; 5-20 g homeostatycznie dziennie.
Tinktura. Stosować 20-50 kropli 2 razy dziennie.
Młode pączki można zjadać jako sałatę.
Na użytek zewnętrzny
Stosować wywar do kompresów lub obmywania ran, owrzodzenia nóg, nowotworu owrzodzonego.
Uwaga. Przy dłuższym stosowaniu skrzypu, np. po miesiącu, należy jednocześnie przyjmować tabletki wit. B1 po 3 mg dziennie aż do ustąpienia objawów zapalenia wielonerwowego i zmniejszenia tętna serca. Podobny efekt można uzyskać wchodząc rano na l minutę do wanny z niewielką ilością (do poziomu 10 cm) zimnej wody. Stąpać nogami, a po wyjściu z wody położyć się na 10-minutowy odpoczynek, aby utrzymać tętno serca w ciągu dnia w normalnym stanie.
Ziele skrzypu wchodzi w skład granulatów Urogran, Reumogran, Betagran oraz mieszanek ziołowych Cardiosan, Urosan, Reumosan, Pulmosan. Wyciągi ze skrzypu wchodzą w skład pasty Fitolizyna i płynów Betasol i Cholesol.
Chcąc uzyskać odwapnienie w przypadku złogów reumatycznych, artretycznych, żylaków, miażdżycy, przerostu prostaty lub wzmocnić układ naczyń krwionośnych i płuc - należy gotować skrzyp w wodzie deszczowej lub w wodzie miękkiej co najmniej pół godziny pod przykryciem. W pozostałych potrzebach wystarczy skrzyp parzyć.
Gdy nie chcemy tracić wit. C (od 15 do 280 mg) i prowit. A (1,7 do 7 mg), lepiej jest sproszkować skrzyp i zażywać go np. z miodem. Sproszkowany skrzyp trzeszczy w zębach i skrzypi, gdy go się żuje.
Inne zalecane postacie leku
2 łyżki skrzypu na 2 szklanki wody gotować 10 minut, przecedzić do termosu. Popijać po 1/2 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami na poprawę przemiany materii i na wydalanie złogów z moczem.
Ziele skrzypu, liść mącznicy, liść brzozy, pączki brzozy, kwiat bławatka popijać w postaci naparu przy białkomoczu.
Ziele skrzypu, ziele tasznika, ziele rdestu ostrogorzkiego, kłącze pięciornika zmieszać w równych ilościach i jako odwar popijać przy krwotokach i krwawiączce aż do całkowitego ustąpienia objawów.
Na łupież. Ziele skrzypu, korzeń mydlnicy, korzeń łopianu, liść pokrzywy w równych ilościach. Gotować 2 garście tej mieszanki w litrze wody pół godziny pod przykryciem. Odwarem spłukać głowę po dokładnym umyciu.
Palaczom pragnącym pozbyć się męczącego kaszlu polecamy receptę: 2 łyżki ziela skrzypu gotować pół godziny pod przykryciem w 1/2 litra wody, zasypać łyżką korzenia ślazu, gotować jeszcze kilka minut i odstawić do naciągnięcia. Odwar popijać porcjami w ciągu dnia. Kuracja trwa 2 tygodnie. Zaniedbywanie wyleczenia kaszlu prowadzi do rozedmy płuc, astmy i innych nieżytów dróg oddechowych, szczególnie w przypadku odstępstw od prawidłowych zestawów produktów spożywczych.
Pod koniec ery paleozoicznej i na początku ery mezozoicznej skład gleby i atmosfery sprzyjał rozwojowi wyższych paprotników, widłaków, skrzypów i roślin nasiennych, które osiągały kolosalne rozmiary. Ta bujna roślinność utrzymywała się co najmniej kilka milionów lat. W tym czasie występowały silne ruchy tektoniczne zmieniające ukształtowanie powierzchni ziemi. Powstało wtedy Morze Czarne, a grube warstwy zdrewniałych roślin o olbrzymich rozmiarach znalazły się na jego dnie. Znajdujemy je obecnie w postaci grubych skamieniałych warstw, zwanych po bułgarsku chumą, a po polsku glinką. Podobną substancją leczy się we Francji około 170 chorób. Skamieniałą rośliną dominującą w glince jest właśnie skrzyp.

W Polsce jest również dużo podobnej glinki, o czym mówiłam niejednokrotnie w moich wystąpieniach publicznych. Glinkę często stosował przy leczeniu wielu chorób, odnosząc sukcesy, ks. Kneipp działający w Niemczech 120 lat temu.

Skrzyp działa odtruwające, oczyszcza krew, usuwa złogi, absorbuje toksyny, podobnie jak liście z białej kapusty, które już po kilku dniach przykładania likwidują maty guzek na piersiach kobiet lub obrzęk po zwichnięciu stawu. Było to znane w Egipcie, w starożytnej Grecji i Rzymie,. Arab ii gdzie leczono zwichnięcia i złamania kości okładami ze skrzypu i glinki. Skrzyp absorbuje toksyny, ma zdolności kumulowania energii promieniowania słonecznego, działa absorbujące (wydziela szkodliwe składniki z organizmu przez ich wiązanie i wydalanie).

Przy podejrzeniu o nowotwór zaleca się stosowanie naparu ze świeżej lub suszonej pokrzywy i nagietka oraz ciepłych okładów z ziela skrzypu polnego w okolicy żołądka,
Przy artretyzmie i reumatyzmie zaleca się następującą receptę: ziele skrzypu 20 części, ziele brzozy 30 części, ziele krwawnika 10 części, ziele pokrzywy 10 części.

owoc jałowca 10 części, wilżyna ciernista 10 części, 2 łyżki mieszanki ziół zalać 1/2 litrem wrzącej wody, przykryć i macerować przez noc. Rano zagrzać i popijać na ciepło porcjami.
Skrzyp ma zastosowanie jako zioło antyrakowe.

Oto recepta: 2 łyżki utartej huby brzozowej i 2 łyżki ziela skrzypu polnego gotować w 0,75 l wody pod przykryciem 15-20 minut i popijać w ciągu dnia. Przy schorzeniach macicy lub jajników z obfitymi, bolesnymi krwawieniami można stosować receptę ks. Kneippa: ziele skrzypu 20 części, ziele jemioły 20 części, ziele krwawnika 10 części. Gotować 10 min. 2 łyżki ziół na l szklankę wody i przy krwawieniach popijać 2 łyżki co 15 minut. Przy silnych dolegliwościach stosuje się na podbrzusze kompresy z ziół szwedzkich lub okłady z letnią papką ziołową skrzypu polnego. Krwawienia ustają po 1-2 dniach.
Przy paraliżu polowy twarzy, oka, należy stosować kompresy z aloesowej wody i okładów z papki ze świeżego skrzypu polnego i babki szerokolistnej.
Przy chorobach wątroby, marskości wątroby zaleca się stosowanie ciepłych okładów z ziela skrzypu polnego i ziół szwedzkich 2 razy dziennie, po 2 godziny i na noc na okolicę wątroby.
Przy chorobach nerek i pęcherza moczowego stosuje się napar według recepty: ziele skrzypu 20 części, liście brzozy 20 części, ziele krwawnika 10 części, korzeń lukrecji 10 części, nawłoć pospolita 10 części. 2 łyżki ziół zalać 1/2 litra wody i gotować 15 minut. Odstawić do naciągania i popijać 3 razy dziennie porcjami.
Przy kamicy fosforanowej i węglanowej stosuje się receptę: ziele skrzypu 30 części, ziele bratka polnego 30 części, ziele dziurawca 25 części, ziele rdestu ptasiego 25 części. Gotować 15 minut. Odwar z l łyżki ziół na l szklankę wody popijać 3 razy dziennie. Przyspiesza to proces leczenia.
Przy wszelkich schorzeniach nerek należy stosować wywar z czystych obierzyn ziemniaczanych, napar ze skrzypu polnego, pokrzywy, mniszka lekarskiego. Stosować również do sałatek po kilka liści nasturcji, odrobinę soku cytrynowego oraz olej z oliwek. Leczy to infekcje dróg moczowych na tle bakteryjnym.
Wielostronność leczniczego działania skrzypu polnego wynika z jego różnorodnych składników, soli mineralnych, w szczególności w postaci krzemionki. 

Skrzyp jest pomocniczym lekiem przy chorobach nowotworowych, gdyż normalizuje utraconą równowagę w gospodarce krzemem w organizmie.



Źródło: Dr J. Górnicka - Apteka natury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz