Prof. Paul Breslin z Rutgers University oraz David Foster i Onica LeGendre z Hunter College ujawnili, że oleokantal doprowadza powstania kanałów przepuszczających substancje zgromadzone w lizosomach (ang. lysosomal-membrane permeabilization, LMP). Amerykanie wyjaśniają, że OC hamuje aktywność kwaśnej sfingomielinazy, co destabilizuje interakcje między białkami koniecznymi do utrzymania stabilności błony.
Po dodaniu oleokantalu do hodowli ludzkich komórek nowotworowych Amerykanie zaobserwowali ich szybkie obumieranie (czasem już nawet po półgodzinie).
Ponieważ programowana śmierć to kwestia 16-24 godz., naukowcy zorientowali się, że coś innego prowadzi do rozpadu i obumierania komórek.
Chemik LeGendre stwierdził, że komórki nowotworowe są niszczone przez własne enzymy. Co ciekawe, w przypadku komórek zdrowych OC czasowo zatrzymuje się tylko cykl życiowy, który ponownie włącza się po upływie doby.
Autorzy publikacji z Molecular and Cellular Oncology podkreślają, że kolejnym krokiem będą badania na modelu zwierzęcym. W ten sposób naukowcy ocenią, czy oleokantal zabija komórki nowotworowe i zmniejsza guzy in vivo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz