sobota, 14 marca 2015

Makro i mikroelementy- Cynk, naturlane źródła w pożywieniu



CYNK (Zn)
Cynk - srebrzysty z niebieskim połyskiem metal, kruchy, nieszlachetny, okrywający się na powietrzu ochronną warstwą tlenku, nie występuje w stanie czystym. Ma zastosowanie w lecznictwie, gdyż jest stymulatorem i regulatorem przysadki i gruczołów płciowych, wspomaga działanie trzustki, bierze udział w tworzeniu krwinek. Występowanie w organizmie (wagowo) - 0,002 proc. Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym dla organizmu i występuje we wszystkich jego tkankach, a najwięcej Zn znajduje się w gruczole krokowym, trzustce, nerkach, wątrobie, mięśniach i skórze. Jest niezbędny dla normalnego wzrostu, rozwoju, odbudowy i regeneracji uszkodzonych tkanek. W obecności cynku lepiej tworzy się hemoglobina. Zn - oprócz krzemu, wapnia, potasu i magnezu - jest niezbędny przy leczeniu złamań kości. Dziennie należy dostarczać organizmowi 10-15 mg Zn.
Szkodliwy jest zarówno niedobór, jak i nadmiar Zn w organizmie.
Niedobór cynku powoduje zachamowanie wzrostu, łuszczenie skóry, zanik torebek włosowych. Duże niedobory powodują bezpłodność. Niedostatek Zn może wywołać epilepsję lub schizofrenię, u dzieci słaby wzrost, brak łaknienia, zaburzenia w rozwoju kości i narządów płciowych. Poziom Zn spada do połowy u chorych na cukrzycę, dlatego cynk występuje w insulinie. Ilość cynku obniża się przy marskości wątroby, a także - i to bardzo znacznie - u chorych na białaczkę.

Nadmiar cynku wywołuje zatrucia, które objawiają się przede wszystkim wymiotami spowodowanymi drażniącym działaniem Zn na błonę śluzową żołądka. Występuje także ból brzucha, biegunka, ból i zawroty głowy, bezsenność, drżenie rąk. Nie należy przechowywać żywności w naczyniach ocynkowanych. Zatrucia mogą wystąpić po spożyciu owoców i warzyw opryskiwanych preparatami Zn. Źródłem cynku są: żyto, jęczmień, burak czerwony, kapusta, szpinak, pomidor, brzoskwinia, pomarańcze, nasiona dyni, nasiona słonecznika, otręby pszenne, kiełki pszenne, ostrygi, większość grzybów jadalnych, wątroba wołowa, większość ryb, kakao, żółtka jaj, mięso królików i kurcząt, orzechy, suszone drożdże, a także glinka bułgarska, zioła, soki z surowych warzyw i owoców, produkty pszczele (propolis, apivit). Cynk znajduje się także w preparacie falvit.



WSKAZANIA LECZNICZE
Na użytek wewnętrzny
Artretyzm, choroby zwyrodnieniowe stawów, gościec, karłowatość, epilepsja, bezpłodność, infekcje bakteryjne i wirusowe, otępienie starcze, stwardnienie rozsiane (chorym na SM zapisuje lek homeopatyczny Zinci Valerianici D-4, który można stosować bezpiecznie), schizofrenia, wypadanie włosów, marskość wątroby, zaburzenia trawienne, miażdżyca, nowotwory, zapalenie prostaty i jej przerost, złamania kości, uszkodzenie tkanek, na prawidłowe tworzenie się krwinek czerwonych, parkinsonizm, brak łaknienia, niedomogi nerek i wątroby, osłabioną odporność komórkową na katalizowanie wielu procesów życiowych, na przemianę materii i przyswajanie prawidłowe, otyłość, niedomogi tarczycy, grasicy, przysadki, osłabienie organizmu, astma, obrzęki, migreny, egzemy, nerwica wegetatywna, bóle serca, zaburzenia krążenia krwi, bezsenność - dawki homeopatyczne, tak samo na białaczkę i trzustkę.

Na użytek zewnętrzny
Trądzik, egzemy, łysienie i wypadanie włosów, rany, oparzenia. Stosuje się dietę cynkową oraz siarczan i glikonian cynku na trądzik, różne choroby skórne, uczulenia na dłoniach.
Przyswajanie cynku osłabiają zawarte w pokarmach roślinnych związki zwane fitynianami. Największe ich ilości występują w produktach zbożowych, w strączkowych i w orzechach. Kwas fitynowy, biały proszek bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie, daje sole, które w przewodzie pokarmowym tworzą trwałe połączenia z wieloma składnikami mineralnymi, jak: cynk, wapń, żelazo, magnez, utrudniając ich przyswajalność. Podobnie działają szczawiany, taniny i błonnik, występujące w produktach roślinnych. Znacznie łatwiej organizm przyswaja ludzki pierwiastki zawarte w mięsie. Cynk wchodzi w skład ponad 20 enzymów. Niedobór cynku odczuwają ludzie starsi i spożywający mniej białka, np. wegetarianie.
Glinka cynkowa. 100 g tlenku cynku, 200 g żelatyny, 400 g gliceryny, 300 g wody. Stosować na puchlinę wodną, przekrwienie żylne, na części miękkie uda i podudzia przy obrzękach.
Maść cynkowa - na dwoinki powodujące zapalenie spojówek.



Naturalne źródła cynku

 Ostrygi

 Produkty zwierzęce mają zwykle więcej cynku niż produkty roślinne, a ostrygi zawierają największą jego ilość. Ilość cynku zależy od rodzaju ostrygi i od czystości wody, w której żyła, ale 85 gramów gotowanych ostryg to przynajmniej 500% zalecanej dziennej dawki cynku. Oznacza to, że ostrygi świetnie nadają się dla osób chcących zniwelować niedobór cynku. Także inne owoce morza są dobrymi źródłami cynku, np. 85 gramów homara to połowa dziennej zalecanej dawki cynku.

Trawa pszeniczna

Trawa pszeniczna ma największą zawartość cynku wśród wszystkich produktów roślinnych. 4 gramy tego bezglutenowego pokarmu to 62 miligramy cynku, czyli 413% zalecanej dawki. Trawa pszeniczna to także źródło innych składników odżywczych: magnezu, witaminy E i chlorofilu. Zaledwie jeden szot świeżego soku z trawy pszenicznej jest odpowiednikiem odżywczym zjedzenia kilograma warzyw!


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz